Shtune, 08 Gusht 2020 15:55

Video.. Vështrim i Shkurtër në Samitin e 3 Ditëve të Rezistencës Iraniane

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Mbështetje botërore për luftën për liri në Iran

 


Rezistenca iraniane dhe forca e saj themelore, Organizata Popullore Moxhahedin e Iranit mbajti një "Samit Global Global të Iranit" tre-ditor në internet, më i madhi në llojin e tij, në solidaritet me kryengritjen e popullit të Iranit dhe vendosjen e demokracisë.

Mbledhja në internet bashkoi iranianët në 30,000 vende në Iran, në Ashraf-3 në Shqipëri dhe në më shumë se 100 shtete.

Një mijë personalitete, përfshirë udhëheqës politikë, parlamentarë, figura kulturore dhe fetare morën pjesë në tubim, duke mbështetur thirrjen e popullit iranian për përmbysjen e një diktature fetare dhe mbështetje për Planin 10-pikësh të zonjës Marjam Raxhavi për Iranin e ardhshëm.

Në të njëjtën kohë, u mbajt një demonstrim i madh në Berlin dhe iranianët në qytete të ndryshme të botës u bashkuan në mitingje dhe demonstrime.

Dita e parë e konferencës, e titulluar, "Irani që ngrihet për liri, njësitë e rezistencës çelesi për fitoren" filloi me fjalën e mbajtur nga zonja Raxhavi, Presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI).

Tetëmbëdhjetë ligjvënës amerikanë iu drejtuan Samitit, përfshirë senatorin McSally, senatorin Ben Cardin, senatorin John Cornyn, senatorin Todd Young, senatorin Mike Braun, senatorin Marco Rubio, senatorin Bob Menendez, senatorin John Boozman dhe anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve Paul Gosar, Lance Gooden, Tim Burchett, David Trone, Tom Emmer, Don Bacon, Ralph Norman, Mario Díaz-Balart,

Shumë parlamentarë të shquar nga Evropa iu drejtuan gjithashtu Samitit, duke përfshirë:

David Jones, ish sekretari amerikan i Brexit; Theresa Villiers, ish Sekretare e Shtetit në Mbretërinë e Bashkuar për Mjedisin dhe Çështjet Rurale, Baronesha Verma, anëtare e Dhomës së Lordëve, John Perry, ish-ministri irlandez, Mathew Offord, David Ames dhe Peshkopi John Prichard, nga Dhoma e Komunave e Mbretërisë së Bashkuar, dhe Luís Leite Ramos, Nënkryetar i PPE në Parlamentin Evropian, Martin Patzelt dhe Thomas Nord nga Parlamenti Gjerman, Philippe Goslen nga Parlamenti Francez, Senatorët Lucio Malan, Renata Polurini dhe Roberto Rampi nga Senati dhe Parlamenti Italian, dhe shumë të tjerë.

Dita e dytë e Samitit, të Dielën, 19 korrik 2020 u mbajt drejtpërdrejt nga Ashraf3 në 32 vjetorin e masakrës së 30,000 të burgosurve politikë. Disa avokatë dhe figura politike ndërkombëtare, si dhe disa anëtarë të MEK, të cilët kishin qenë të dënuar në burgjet e mullahëve dhe ishin dëshmitarë të masakrës, folën në këtë tubim.

Duke folur në mbledhje, zonja Raxhavi e quajti masakrën e vitit 1988, "Krimi më i madh i pandëshkuar kundër njerëzimit". Me fermanin e tij që sanksionoi masakrën e vitit 1988, Khomeini synoi të asgjësojë brezin e MEK, për të garantuar sundimin e tij, ashtu si vepruan Mongolët në Iran.

Personalitete dhe juristë të shquar folën në konferencë, duke përfshirë: Baronesha Boothroyd, ish Kryetare e Dhomës së Komunave të Mbretërisë së Bashkuar, Giulio Terzi, ish Ministri i Punëve të Jashtme të Italisë, Geoffrey Robertson QC, një avokat i të drejtave të njeriut, Profesor Alan Dershowitz, civil i shquar amerikan avokati i të drejtave, Ambasadori Lincoln Bloomfield, ish-ndihmësi i Sekretarit të Shtetit të SHBA për Politicalështjet Politiko-Ushtarake, Ambasadori Ken Blackwell, Ambasadori amerikan në Komisionin e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, Sir Geoffrey Bindman QC, përfaqësuesi i Komisionit Ndërkombëtar të Juristëve për Misionet e të Drejtave të Njeriut, Henri Lokrek Avokat i shquar Francez dhe President nderi i Ligës së të Drejtave të Njeriut.

Të hënën, 20 korrik, në ditën e tretë të Samitit, u mbajt një konferencë e titulluar "Terrorizmi i Regjimit të Iranit - mbyllni ambasadat e Teheranit jashtë vendit, dëboni agjentët e tij, operativë" u mbajt midis anëtarëve të MEK në Ashraf-3. mbledhja virtuale mblodhi qindra figura të shquara politike nga Shtetet e Bashkuara, Evropa duke përfshirë edhe Shqipërinë.

Në fjalën e saj, zonja Raxhavi iu referua 450 rasteve të operacioneve terroriste jashtë vendit nga regjimi iranian dhe një rritje të këtyre aktiviteteve që nga viti 2003 me komplote të fundit të terroristëve në Francë dhe Shqipëri kundër MEK të udhëhequra nga diplomatët iranianë.

Folës të tjerë të kësaj ngjarje ishin kryetari Xhuliani, ish Sekretari i Sigurisë së Atdheut Tom Ridge, Pandeli Maiko, Ministri i Shtetit për Diasporën Shqiptare, kreu i Partisë Republikane të Shqipërisë dhe ish Sekretari i Mbrojtjes Fatmir Mediu, nënkryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë Edmon Spaho, Sekretarja e Komisionit për Çështjet e Jashtme të Parlamentit shqiptar Elona Jebria, Valentina Leskai, ish Nënkryetare e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, dhe deputetë të Parlamentit shqiptar Grida Duma, Endri Hasa, Oriola Pampuri, Fatbarda Kadiu, dhe ish-deputeti i Parlamentit shqiptar Namik Kopliku. Aktivistë dhe avokatë të shquar shqiptarë për të drejtat e njeriut drejtuan gjithashtu konferencën.

Shkrimtarja dhe aktivistja e të drejtave të grave në Shqipëri, Diana Çuli prezantoi në konferencë librin e saj të ri për gratë MEK, Mijëra Yje.

Përfaqësuesit e liderëve lokalë të Manzës dhe rajoneve përreth lexojnë një deklaratë në mbështetje të MEK.

Lajmi i fundit