Marte, 15 Shtator 2020 15:00

Mullahët iranianë dhe agjentët e gënjeshtrave në Shqipëri- shtator 2020

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Massoud Ahmadi është një nga anëtarët e PMOI / MEK që jeton në Shqipëri, në Ashraf3. Ai i ka mbijetuar dhjetra sulmeve të regjimit iranian dhe raketave në Irak që kanë patur si qëllim që të asgjësojnë të gjithë anëtarët e PMOI / MEK. Sidoqoftë, regjimi iranian ka vrarë gjashtë motrat dhe vëllezërit e tij në Iran vetëm për mbështetjen që ata i kanë bërë PMOI / MEK. Massoud Ahmadi bisedoi me Iran Probe duke ekspozuar gënjeshtrat e regjimit iranian dhe shqetësimet e tij për aktivitetet e agjentëve të regjimt iranian në Shqipëri.

Teksti i vërejtjeve të Massoud Ahmadi:

 

Unë jam Massoud Ahmadi në Ashraf 3 në Shqipëri. Ashraf 3 është shtëpia e anëtarëve të opozitës demokratike të Iranit, Organizata Popullore Moxhahedin e Iranit (MEK / PMOI)

Regjimi iranian ka zhvilluar një fushatë në shkallë të gjerë kundër qeverisë shqiptare dhe MEK, duke pretenduar se duan të dërgojnë familjet e anëtarëve të MEK në Shqipëri për t'i vizituar ata. Do të flas pak për këtë komplot.

Gjashtë vëllezërit dhe motrat e mia janë ekzekutuar nga regjimi iranian për mbështetjen që ata i kanë dhëne MEK.

Tre prej tyre ishin më të mëdhej në moshë se unë dhe tre të tjerët ishin më të rinj. Unë isha fëmija i mesëm i familjes sonë. Unë jam nga Abadan - provinca Khuzestan.

Vëllai im Khosrow që ishte diplomuar në SH.B.A,.ishte një punonjës i Kompanisë Iraniane të Naftës, por ai u vra në moshën 29 vjeç kur u torturua në Burgun Adelabad në Shiraz.

Përveç këtij, motra ime e madhe Manijeh ishte mësuese. Forcat e regjimit iranian e martirizuan atë në Iran kur ajo ishte vetëm 29 vjeç.

Në verën e vitit 1988, gjatë masakrës së 30,000 të burgosurve politikë në Iran, dy motrat e mia dhe dy vëllezërit e mi u ekzekutuan në burgjet iraniane.

Gjashtë martirë të familjes Ahmadi që u ekzekutuan nga Regjimi Iranian

 

Në fakt, të gjithë ata ishin gjykuar dhe dënuar një herë në vitet e mëparshme dhe thjesht po vuanin dënimin e mbetur.

Por papritmas, ata u morën në pyetje nga disa gardianë të njohur si Komiteti i Vdekjes dhe brenda pak minutash u ekzekutuan sepse nuk pranuan të hiqnin dorë nga mbështetja e tyre për MEK.

Dhe tani më lejoni të theksoj disa nga gënjeshtrat e regjimit për rastin tim:

Kombet e Bashkuara i dhanë emrat e vëllezërve dhe motrave të mia regjimit iranian dhe e pyetën atë regjim pse dhe sipas cilit ligj i ekzekutuan?

Në një raport të Amnistisë Ndërkombëtare  të botuar në shkurtin e kaluar, shkruhej për vëllezërit dhe motrat e mia:

Motrat Farahnaz, Fariba, Mansour dhe Mohammad Ahmadi ishin midis të burgosurave të zhdukura me forcë dhe të ekzekutuara në mënyrë të paligjshme në vrasjet masive të të burgosurve të vitit 1988.

Megjithatë, Irani, në përgjigjen e tij ndaj Kombeve të Bashkuara, pretendoi se Farahnaz dhe Fariba ishin gjallë dhe studionin në universitet, se Mansour Ahmadi po studionte jashtë vendit dhe se Mohammad Ahmadi ishte liruarnga burgu… Masoud Ahmadi (ky jam unë) tha se autoritetet e paralajmëruan familjen e tij të mos bëjë adetin përkujtimor për të dashurit e vetë dhe, kur mësuan se familja e kishte sfiduar urdhrin e tyre, ata bastisën shtëpinë e tyre dhe e prishën ceremoninë.

Fundi i historisë.

Pastaj studiuesit e Amnistisë Ndërkombëtare erdhën në Shqipëri vitin e kaluar për hetime të mëtejshme dhe më intervistuan mua.

Ata ishin shumë të befasuar dhe të tronditur nga dokumentet që tregonin se regjimi kishte gënjyer.

Ndërsa të paktën të gjithë miqtë dhe fqinjët tanë dhe i gjithë qyteti janë të vetëdijshëm për ekzekutimet e vëllezërve dhe motrave të mia, por mullahët kriminelë e mohojnë lehtësisht atë dhe thonë se ata janë të gjallë dhe të lirë !!!

faqja e raportit të Amnesty International me titull Sekretet e lagura me gjak në lidhje me masakrën e vitit 1988 në Iran dhe një intervistë me Massoud Ahmadi

 

Çfarë tjetër mund të pritet? Ju lutemi shikoni këtë video dhe fotot në lidhje me varret e tre motrave dhe vëllezërve të mi në Varrezat Bagh Rezvan në Isfahan !!!

Atëhere, siç mund ta shihni,

i pari është varri i Faribës në rreshtin 8, numri 13, seksioni 41b1

dhe i dyti është varri i Farahnaz në rreshtin 8, numri 14, seksioni 41b1

dhe i treti është varri i Mohammadit në rreshtin 8, numri 15, seksioni 41b1.

 ky film është marrë fshehurazi nga Varrezat Bagh Rezvan në Isfahan, Iran.

dhe gjithashtu këto janë fotot e gurëve të varreve që shihni. Siç mund ta shihni, regjimi nuk shkruajti datën e lindjes së askujt në gurët e varreve sespse kishte frikë.

Fotografitë e varreve Fariba, Farahnaz dhe Mohammad Ahmadi në varrezat e Isfahanit

 

Lajmet e rreme dhe mashtruese dhe lufta psikologjike nga ana e regjimit iranian nuk është asgjë e re, dhe të gjithë njerëzit e Iranit dhe të botës e dinë mirë atë.

Tani shikoni, ky është një regjim që është bërë i dashur ndaj familjeve të Moxhahedinve !!! Është qesharake, apo jo?! Sigurisht, por në fakt kjo është një tragjedi 40-vjeçare në të cilën kanë rënë familjet e Moxhahedinëve, si dhe njerëzit që jetojnë në Iran dhe vazhdon akoma!

Pas 40 vitesh kryerje krimesh dhe gjenocidi, nëntorin e kaluar, në vetëm 2 ditë, regjimi vrau 1500 njerëz të pafajshëm që protestonin ndaj urisë dhe varfërisë.

Nëntor 2019, në vetëm 2 ditë, regjimi iranian vrau 1500 njerëz të pafajshëm që protestonin ndaj urisë dhe varfërisë

 

Edhe tani, çdo ditë, ekzekutimet po vazhdojnë në Iran, por regjimi derdh lot krokodili për ne, dhe përmes agjentëve të Ministrisë së Inteligjencës (MOIS) regjimi luan kudo rolin e një Shenjtori të dlirë!

Tre vëllezërit dhe tre motrat e mia u masakruan pa kryer asnjë krim përveç mbështetjes së MEK. Sigurisht, shumë familje në Iran kanë pësuar të njëjtin fat si familja ime. Përveç kësaj, shumë njerëz as nuk e dinë se ku janë varrosur të afërmit e tyre, dhe disa prej tyre janë ende duke pritur për të dashurit e tyre pas më shumë se 30 vjet.

Fakt është, se regjimi i dëshpëruar do të bëjë gjithçka që mundet, për të qëndruar në pushtet. Regjimi që ka kryer kaq shumë krime në 40 vitet e fundit dhe udhëheqësit e tij e dinë shumë mirë se ata do të dënohen për krimet e tyre, nëse rrëzohen nga populli iranian, më e pakta që mund të bëjnë, është të gënjejnë.

Para se të vinim në Shqipëri, ne ishim në një vend që gjithashtu quhej Kampi Ashraf në Irak. Regjimi iranian solli familje nga Irani për tu mbledhur jashtë kampit, por nuk i lejoi të hynin në kamp.

Agjentët e Iranit rreth kampit Ashraf dhe Liberty në Irak

 

Në të njëjtën kohë, regjimi Iranian i maskoi dhe hodhi agjentët e tij dhe terroristët midis atyre të ashtuquajturave familje. Mullahët tani duan të zbatojnë programet  dhe metodat e tyre në Shqipëri.

Një metodë tjetër është përhapja e elementeve iraniane ose të huaja, për të cilët regjimi iranian paguan një shumë të madhe parash.

Por, çfarë lloj njerëzish janë ata që janë të gatshëm të shkelin pa mëshirë mbi gjakun e më shumë se 120,000 dëshmorëve të një rezistence për hir të interesave të tyre personale e materiale dhe të bëjnë propagandë në favor të regjimit iranian?

Ndërsa iranianët së bashku me popullin e Irakut, Sirisë, Libanit, Jemenit dhe vendeve arabe kanë shprehur urrejtjen e tyre për këtë regjim, ndodhen dy individë në Shqipëri, Olsi Jazexhi dhe Gjergji Thanasi, të cilët janë kaq të dashuruar me mullaët iranianë ?! Pse e shesin ata dinjitetin e tyre kaq lirë duke mbështetur një regjim fashist të etur për gjak dhe më pas duke sulmuar dhe duke shpifur për opozitën e tij demokratike?

Olsi Jazexhi dhe Agjenti i Regjimit iranian Sorayah Abdollahi

 

Dhe në të vërtetë, cili është problemi i njerëzve si Olsi Jazexhi dhe Gjergji Thanasi me rezistencën legjitime të një vendi tjetër që ka dhënë më shumë se 120,000 martirë për çlirimin e popullit të tij.

Fakti është se: Olsi Jazexhi thotë vetë në videoklipin e tij në YouTube se ai merr para nga regjimi iranian. Sjellja e Olsi Jazexhi dhe e shokut të tij tregon se, ajo që ata marrin nga ky regjim kriminal janë paratë e gjakut të popullit iranian.

Olsi Jazexhi pranon të marrë para nga Irani

 

MOIS i përdor këta të dy për të hedhur hi syve që të fshehë qëllimin e vërtetë të regjimit dhe për të larë duart e kriminelëve. Prandaj, këta njerëz e kanë lidhur fatin e tyre me këtë regjim kriminal. Vetë Khamenei ka pranuar vazhdimisht se armiku kryesor i regjimit të tij është MEK. Prandaj, ai do të shpenzonte miliarda për të hequr qafe MEK. Është e vërtetë që regjimi paguan para, por këta të dy, duhet ta dinë që regjimi po i manipulon ata për të bërë gjërat më të ndyra.

Ne kemi parë çdo ditë që shumë shqiptarë na presin me ngrohtësi, me miqësinë dhe dashurinë e tyre. Por Olsi Jazexhi kohët e fundit u intervistua nga një grua iraniane që thonë se është një agjente e MOIS dhe diskutoi se si ata mund të shkatërronin MEK në Shqipëri. Gjithsesi, numri i njerëzve të ekzekutuar nga regjimi iranian është mbi 120,000, Moxhahedinët dhe kjo opozitë demokratike mbeti e fortë, falë mbështetjes së fortë të popullit iranian.

Marrëdhëniet miqësore midis popullit shqiptar dhe mojahedinëve

 

Prandaj, manovrat e një personi dritëshkurtër dhe nervoz si Jazexhi për të dëmtuar Ashraf 3 dhe MEK janë shumë të turpshme dhe të keqia, por gjithashtu edhe shumë qesharake. Sipas mendimit tim, nuk duhet pritur më shumë nga dikush që është bërë një lodër në duart e kriminelëve.

Lajmi i fundit