Merkure, 13 Janar 2021 08:12

Iran - 40 vjet burg për tre protestues të torturuar

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Tre protestues të ndaluar gjatë protestave mbarëkombëtare të nëntorit 2019 u dënuan me një total prej 40 vjet burg dje nga Gjykata Revolucionare Dezful në Iranin jugperëndimor. Sipas agjencisë së lajmeve të të drejtave të njeriut, tre protestuesit iranianë u identifikuan si 23-vjeçari Ra’ad Hamedani, 19-vjeçari Qosei Khosraji dhe 20-vjeçari Sajad Debat.Hamedani, u akuzua për “moharebeh” ose luftë kundër Zotit dhe u dënua me 20 vjet burg për djegien e një posteri të liderit suprem të regjimit, Ali Khamenei, dhe vënien zjarr në një stacion benzine. Khosraji dhe Debat u akuzuan gjithashtu për “moharebeh” dhe u dënuan me 10 vjet burg për bashkëpunim.Të tre të burgosurit politikë u rrahën brutalisht dhe u detyruan të rrëfejnë nën detyrim pas arrestimit.Të tre u arrestuan në protestat mbarëkombëtare të Nëntorit 2019 nga agjentët e inteligjencës në qarkun Shush, Iranin jugperëndimor. Pas marrjes në pyetje, ata u transferuan në Burgun Masjed Soleiman.

Lajmi i fundit