Djele, 17 Janar 2021 20:53

Institucionet financiare të kontrolluara nga Khamenei janë të përfshira në terrorizëm dhe iranianët po bojkotohen nga SHBA

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Të mërkurën, Departamenti amerikan i Thesarit sanksionoi Astan Quds Razavi (AQR) dhe Ekzekutimin e Urdhrit të Imam Khomeini-t (EIKO), plus degët e tyre dhe katër individë të tjerë, përfshirë Ahmad Marvi, kujdestarin aktual të AQR. Këto dy institucione të stërmëdha financiare që kontrollohen nga Lideri Suprem i regjimit iranian, Ali Khamenei, janë burimet që regjimi përdor për plaçkitjen e pasurisë kombëtare dhe financimin e terrorizmit.

“Këto institucione ia mundësojnë elitës së Iranit që të ruajë një sistem të korruptuar pronësie mbi një pjesë të madhe të ekonomisë iraniane,” tha Sekretari amerikan i Thesarit Steven T. Mnuchin. “Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të marrin në shënjestër ata që pasurojnë veten ndërkohë që shtiren sikur ndihmojnë popullin iranian,” tha Sekretari Pompeo.

Lajmi i fundit