Premte, 12 Shkurt 2021 13:19

Raporti/Etiopia arreston 16 anëtarë të celulës iraniane që planifikonte një sulm terrorist ndaj ambasadës së Emirateve të Bashkuara Arabe

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Publikuar në alb-spirit

Nga Sokol Beqiraj

Frika nga sulmi iranian çoi në dy muaj gatishmëri të lartë misionin izraelit në vendin afrikan. Ambasada Izraelite në Etiopi ishte në gatishmëri të lartë gjatë dy muajve të fundit për shkak të frikës nga një sulm i mundshëm iranian, sipas një raporti televiziv të së enjtes. Raporti i ‘Kan News’ gjithashtu tha se autoritetet etiopiane kanë arrestuar 16 të dyshuar që po planifikonin një sulm kundër ambasadës së Emirateve të Bashkuara Arabe në kryeqytetin e kombit afrikan, Addis Ababa. Policia e Mianmarit qëllon me plumba gome dhe ujë.

Zyrtarët izraelitë i thanë ‘Kan NEWS’ se prapa sulmit ishte Irani si hakmarrje për vrasjen e gjeneralit të tij të lartë Qassem Soleimani nga SHBA vitin e kaluar dhe të shkencëtarit të lartë bërthamor Mohsen Fakhrizadeh në nëntor. Irani fajësoi Izraelin për vrasjen e Fakhrizadeh dhe është betuar për hakmarrje. Celula iraniane gjithashtu planifikoi një sulm kundër ambasadës së Emirateve të Bashkuara Arabe në Sudan, thanë ‘Kan NEWS’ për autoritetet etiopiane…

Një raport i së hënës mbi Kan NEWS tha se ishin arrestuar agjentët iranianë që hulumtonin ambasadat izraelite, amerikane dhe të emirateve në një vend të Afrikës Lindore ku nuk bëhet i ditur emri, pasi ata ishin në përgatitje të një sulmi të mundshëm. Disa nga të dyshuarit që planifikuan sulmet në Afrikën Lindore, ishin europianë, duke përfshirë organizatorin e pretenduar, Ahmed Ismail, një suedez, i cili u arrestua në Suedi, pasi autoritetet lokale shkëmbyen informacion me homologët etiopianë, tha ‘Kan NEWS’.

Të Premten e kaluar ndodhi një shpërthim që tronditi ambasadën Izraelite në New Delhi, në Indi. Shpërthimi dëmtoi makinat, por nuk shkaktoi lëndime. Autoritetet izraelite po e trajtojnë shpërthimin si një sulm të dyshuar terrorist drejtuar ambasadës dhe kanë rritur masat paraprake të sigurisë në misionet nëpër botë…  Një shënim i shkruar me dorë i gjetur në skenën ku ishin vendosur bombat mori përgjegjësinë për një grup të panjohur më parë që e identifikonte veten si “India Hezbollah”. Ai citonte vrasjet e Soleimanit dhe Fakhrizadeh, sipas raporteve të mediave indiane.

Raportet e pakonfirmuara të mediave indiane pretenduan se policia kishte arrestuar dhe marrë në pyetje disa shtetas iranianë në New Delhi. Një deklaratë e policisë përshkroi shpërthimin e së Premtes si i shkaktuar nga një “pajisje me improvizim me intensitet shumë të ulët”, që shpërtheu dritaret në tre makina aty pranë dhe tha se një hetim paraprak “sugjeron një përpjekje djallëzore për të krijuar një sensacion”.

Në vitin 2012, gruaja e atasheut të mbrojtjes së Izraelit në Indi u plagos pasi një motoçiklist vendosi një bombë në makinën e saj pranë ambasadës së Izraelit në Delhi. Irani u dyshua për sulmin sepse ishte pjesë e një serie sulmesh në tentativë kundër shënjestrave izraelite në të gjithë botën që i atribuohen Iranit. Kishte spekulime se ato incidente ishin në përgjigje të vrasjeve të pretenduara të Izraelit, ndaj shkencëtarëve të shumtë bërthamorë iranianë, sepse Jeruzalemi luftoi për të kufizuar programin bërthamor të Iranit.

Para disa kohësh, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë Shqiptare Ardi Veliu zbuloi se një celulë aktive e njësisë së operacioneve të huaja të lidhur me Forcën Kuds Iraniane ishte zbuluar nga institucionet e sigurisë së Shqipërisë. Ai tha se “autoritetet shqiptare i kanë identifikuar këta individë dhe, në sajë të inteligjencës nga informatorët brenda organizatave kriminale, kanë parandaluar sulmin e marsit 2018 dhe planifikimin përfundimtar të sulmeve nga anëtarët e krimit të organizuar… të drejtuar nga Irani”.

Në Dhjetor 2018, Qeveria e Shqipërisë dëboi Ambasadorin e Iranit, Gholamhossein Mohammadnia dhe Shefin e agjenturës të MOIS në Shqipëri, Mostafa Roudaki, sepse ata bënin planifikimin e veprimtarive terroriste kundër disidentëve iranianë dhe anëtarëve të Organizatës Popullore Moxhahedin të Iranit (PMOI / MEK). Dëbimi i Ambasadorit Iranian nga Qeveria e Shqipërisë është një hap pozitiv dhe i rëndësishëm, që dërgon mesazhin e duhur në mënyrë që asnjë ambasadë iraniane nuk duhet të përdoret për të mundësuar terrorin dhe për të kryer veprimtari spiunazhi kundër disidentëve. Më 23 tetor 2019, kreu i policisë shqiptare zbuloi një tjetër rrjet terrorist të udhëhequr nga Forcat Quds të regjimit iranian për operacione terroriste në Shqipëri kundër PMOI/MEK.

Komiteti Ndërkombëtar në Kërkim të Drejtësisë (ISJ) paralajmëron kundër komploteve të regjimit iranian në Shqipëri, komplote kundër refugjatëve iranianë, anëtarë të PMOI dhe nxit qeverinë shqiptare dhe UNHCR të dënojnë me forcë këto komplote dhe të mos lejojnë që shëndeti dhe siguria e këtyre refugjatëve iranianë të kompromentohen. Regjimi iranian deri më tani ka ekzekutuar 120,000 anëtarë dhe disidentë të PMOI/MEK, përfshirë masakrën e vitit 1988 ku u ekzekutuan 30,000 të burgosur politikë.

Lajmi i fundit