Premte, 30 Prill 2021 11:21

Elona Gjebrea Nga Shqipëria Prezanton Konferencën Online të Ramazanit 2021

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Elona Gjebrea, Sekretare e Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Shqiptar dhe ish Zëvendës Ministre e Brendshme e Shqipërisë, në 14 Prill 2021, iu drejtua një paneli të personaliteteve ndërkombëtare në një konferencë në internet, duke vëzhguar muajin e shenjtë të Ramazanit dhe duke deklaruar solidaritet ndërfetar përballë fondamentalizmit që është përhapur dhe promovuar nga regjimi i mullahëve në Iran.

Regjimi iranian është sponsori kryesor shtetëror në botë i terrorizmit. Për të ndjekur qëllimin e tij të keq për përhapjen e kaosit, regjimi iranian ka përdorur një keqinterpretim fondamentalist të Islamit. Personalitetet ndërkombëtarë u bashkuan me presidenten e zgjedhur të opozitës, znj. Marjam Raxhavi dhe dënuan fondamentalizmin e regjimit iranian dhe mbështetën thirrjen e popullit iranian për liri dhe demokraci.

Për dekada, regjimi iranian ka shtypur njerëzit e tij dhe u ka hequr të drejtat qytetarëve të tij. Ne jemi të shqetësuar për përdorimin e vazhdueshëm të torturave ndaj protestuesve iranianë.

Ne e dimë që kërcënimet terroriste të regjimit iranian në Shqipëri kanë vazhduar. Autoritetet shqiptare i kanë dënuar këto aktivitete. Ne jemi duke punuar për të mbështetur të drejtat e njeriut të popullit iranian dhe për të mbështetur kauzën e MEK. Shpresoj që shumë shpejt, të jemi në një Iran të lirë.

Lajmi i fundit