Enjte, 18 Shkurt 2021 17:25

Shkrimtarja e njohur shqiptare Zenepe Luka u nda nga jeta për shkak të Koronavirusit

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Znj. Zenepe Luka, autore dhe drejtuese e Fondacionit Kombëtar të Grave në qytetin e Vlorës në Shqipëri ishte një mbështetëse e rezistencës iraniane, ajo u nda nga jeta në 13 Shkurt për shkak të Koronavirusit. Ajo ia kushtoi jetën e saj të drejtave të grave dhe ishte shumë e popullarizuar në mesin e grave shqiptare. Fondacioni që ajo drejtoi ka 20 degë në të gjithë botën. Gjithashtu, ajo ishte shumë e famshme në Evropë dhe Shoqata Gjermane Heidenberg e quajti atë si një nga 10 gratë më të mira.


Simaye-Azadi TV e lidhur me Rezistencën Iraniane transmetoi një program në lidhje me jetën e zonjës Luka. në internet

Znj. Luka mori pjesë në mbledhjen e madhe të Rezistencës Iraniane që u bë në internet në 21 korrik 2020, kjo mbledhje u lidh me 30,000 pika në të gjithë botën dhe iu dërgua një mesazh popullit iranian dhe rezistencës së tij.

Ajo tha në mesazhin e saj:

Në emër të fondacionit Nermin Vlora Falaski, që është një fondacion kulturor mbarëkombëtar me njëzet degë në të gjithë botën. Falenderoj jashtëzakonisht shumë dhe jemi shumë të prekura pasi ne ndoqëm samitin global të Rezistencës që bën grate e Iranit. E ndoqëm nga njëzet shtete dhe ajo që dua të them unë dhe në emër të tyre është, se çfarë guximi dhe çfarë pasioni kanë këto gra të mëdha iraniane, që për lirine e vendit të tyre sakrifikojnë gjithshka. Jemi shumë të prekura e dashur Marjam, sepse ju në krye të grave dhe të njerësve që duan lirine, jo vetëm në Iran, jeni modeli i gruas lidere, që i thoni botës se: mbi lirine nuk ka asgjë, se për lirine sakrifikohet edhe jeta. Ne kemi qenë pranë jush, kemi marrë pjesë në aktivitetet tuaja, do të vazhdojmë të jemi, jemi përkrah jush dhe të jeni të sigurta se, gruaja intelektuale shqipëtare, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në njëzet shtete që ne kemi degët e fondacionit Nermin Vlora, ju kanë ndjekur, ju falenderojnë me gjithë zemër dhe me krenarinë dhe guximin se si një grua kaq guximtare dhe kaq e etur për liri bëhet model për gjithë grate e botës. Ne jemi me ju, ne jemi përkrah jush, ne jemi aty dhe bashkë do ta fitojmë lirine e Iranit. Faleminderit e dashur.

Lajmi i fundit