Iran Probe - Rezistencë

Rezistencë |#D83321

Muxhahedinët Iranianë ose Organizata Muxhahedine e Popullit të Iranit (PMOI/MEK) grupi kryesor opozitar ndaj regjimit të Iranit. Fondacioni Muxhahedinët Iranianë ose Organizata Muxhahedine e Popullit të Iranit (PMOI/MEK) është grupi kryesor opozitar ndaj regjimit të Iranit. Muxhahedinët Iranianë është përpjekur të sjellë lirinë dhe demokracinë në Iran në 51 vitet e fundit. Muxhahedinët Iranianë u themelua në vitin 1965 nga…
Maryam Rajavi është presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës Iraniane (KKRI). Lindur më 4 dhjetor të vitit 1953, në Teheran, Rajavi e filloi aktivitetin e saj politik pothuajse para 40 vjetësh. Rajavi ndoqi studimet e larta në Universitetin Teknologjik “Sharif” në Iran, ku përfundoi studimet Bachelor në Inxhinierinë Metalurgjike. Ajo shërbeu si organizatore e lëvizjes studentore kundër-Shahut për…
Këshilli kombëtar i Rezistencës së Iranit, një koalicion i gjerë i organizatave dhe grupeve demokratike iraniane, dhe personaliteteve të shquara. Ai është themeluar në vitin 1981 në Teheran, Iran, me iniciativën e Massoud Rajavi, udhëheqësi i Rezistencës Iraniane. PARLIAMENT NË MËRGIM KKRI-ja është një parlament në mërgim pluralist dhe gjithëpërfshirës që përbëhet nga shumë se 500 anëtarë, duke përfshirë këtu…
Në një takim në Këshillin e Evropës, në prill të vitit 2006, Maryam Rajavi, presidente e Rezistencës iraniane, parashtroi vizionin e lëvizjes për Iranin e së ardhmes: 1. Sipas vlerësimit tonë, kutia e votimit është i vetmi kriter për legjitimitetin. Prandaj, ne kërkojmë një Republikë të bazuar në votimin e përgjithshëm. 2. Ne kërkojmë një sistem pluralist, lirinë e partive…

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit