Rreth nesh

.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

“Iran Probe” është versioni shqiptar i faqes së internetit në gjuhën Farsi, “Iran Efshagar”, e hapur në vitin 2004. Kjo faqe interneti, që poston edhe në gjuhën angleze dhe arabe, drejtohet nga Specialistët dhe Ekspertët e Pavarur Iranianë, në Mbretërinë e Bashkuar.

Kjo shoqëri është një mbështetëse politike e Këshillit Kombëtar të Rezistencës në Iran, me qëllimin e themelimit të një Irani demokratik, të lirë nga fundamentalizmi fetar.

“Iran Probe” në shqip është një projekt i të drejtave të njeriut, me mision zbulimin e gënjeshtrave të fushatës demonizuese, e udhëhequr nga regjimi iranian kundër opozitës demokratike, që është Organizata Muxhahedine e Popullit të Iranit, (PMOI/MEK), në Shqipëri. 

Gjatë transferimit të sigurt dhe humanitar të grupit të pjesëtarëve të MEK-së, nga Iraku në Shqipëri, regjimi iranian mori të gjitha masat dhe pengesat për ta ndërprerë këtë proces, që u përmbyll në shtator të vitit 2016. Synimi i regjimit iranian ishte që të asgjësonte dhe të masakronte plotësisht pjesëtarët e MEK-së, të bllokuar brenda Kampit Liberty, në Irak. Gjatë qëndrimit të tyre në Liberty për 4 vjet e gjysmë, elementet e regjimit iranian e shënjestruan këtë popullsi me lëshimin e pesë sulmeve vdekjeprurëse, me anë të raketave dhe predhave. Qindra njerëz u vranë dhe u plagosën nga këto sulme. 

Transferimi i pjesëtarëve të MEK-së, në Shqipëri, u bë i mundur me ndërhyrjen e drejtpërdrejtë të qeverisë amerikane. Më 19 janar, ish Sekretari i Shtetit, John Kerry, në fjalët e tij të lamtumirës, u shpreh, “Një nga gjërat për të cilat jam krenar, është përpjekja që bëmë për Mujahedin-e Khalq, ose siç i kemi njohur ndryshe, MEK, duke nxjerrë 3000 prej tyre nga Kampi Liberty dhe duke i dërguar në vende të sigurta, ku jetët e tyre janë të mbrojtura nga sulmet e vazhdueshme.” 

Për shkak të dështimit të asgjësimit të plotë të pjesëtarëve të MEK-së në Irak, regjimi iranian ka hapur faqe të ndryshme interneti në shqip, të menaxhuara nga agjentët dhe elementët e Ministrisë së Inteligjencës dhe Sigurimit të Iranit, duke postuar gënjeshtra dhe informacione të rreme, me qëllim demonizimin e MEK-së. Nëpërmjet këtyre përpjekjeve regjimi i mullahëve synon që t’iu bëjë presion dhe t’i torturojë psikologjikisht pjesëtarët e MEK-së. Tehrani iu drejtua këtyre masave në Irak, për të justifikuar dhe legjitimuar sulmet terroriste kundër Kampit Liberty dhe vrasjet e banorëve të tij.

Për këtë qëllim, kjo faqe interneti është një mjet komunikimi, me synim informimin e popullit shqiptar rreth qëllimeve të paligjshme dhe famëkeqe të regjimit iranian në Shqipëri.

Share this article

Rreth Nesh

Quas mattis tenetur illo suscipit, eleifend praesentium impedit! Dictum aliquam potenti arcu? Vel nemo consectetuer veritatis delectus excepturi magni dui

 

Suspendisse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam eget arcu magna, vel congue dui. Aenean id turpis lectus. Duis eget consequat velit.nulla vel eros blandit placerat.

Lajmi i fundit