Opozita iraniane bën thirrje për çmontimin e rrjetit terrorist të Teheranit

Në një konferencë në internet më 10 maj 2022, një grup politikanësh dhe ish-zyrtarësh të shquar iu bashkuan koalicionit iranian të Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI), duke u bërë thirrje fuqive botërore të çmontojnë rrjetin terrorist të drejtuar nga Ministria iraniane e Inteligjencës dhe Sigurise (MOIS) në të gjithë globin.

Si folëse kryesore, presidentja e zgjedhur e NCRI, Maryam Rajavi, uroi kryesisht dënimin e terroristëve gjatë gjykimit ne gjykatën e apelit. Më 30 korrik 2018, diplomati terrorist i regjimit iranian Assadollah Assadi dhe tre bashkëpunëtorët e tij orkestruan një komplot me bombë kundër mbledhjes vjetore të NCRI në Villepinte, një periferi e Parisit.

Për fat të mirë, komploti u prish në një operacion të koordinuar nga autoritetet belge, franceze dhe gjermane dhe terroristët u arrestuan. Prova të mëtejshme zbuluan se zonja Maryam Rajavi ishte objektivi kryesor i terroristëve

Megjithatë, komploti ishte për të vrarë qindra njerëz, duke përfshirë individë amerikanë, evropianë dhe arabë, të cilët kishin marrë pjesë në mbledhjen e iranit të lirë te 2018.

Konferenca po i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar, veçanërisht liderëve të Bashkimit Evropian (BE) të ‘çmontojnë Rrjetin Terrorist të MOIS, të dëbojnë agjentët e regjimit iranian nga toka evropiane dhe të mbyllin ambasadat e regjimit’ që nuk i shërbejnë asnjë kauze tjetër përveçse axhenda shkatërruese dhe vrastare e klerikëve që sundojnë në Teheran.

Ky është vërtet një dënim i fortë i këtij krimi të urryer që u krye nga regjimi iranian. Sot përfundon procedura ligjore. Jemi shpërblyer me një vit dëmshpërblim simbolik. Kjo jep shpresë në këto kohë të vështira në Evropën Perëndimore se sundimi i ligjit është ende shumë i lartë këtu në Belgjikë.

Vendimi i sotëm i Gjykatës së Apelit në Antwerp është disfata vendimtare e regjimit klerikal.

Regjimi iranian dështoi në përpjekjen e tij 46-mujore për t’i shpëtuar një dënimi të rëndë gjyqësor për komplotin e tij terrorist kundër Rezistencës së popullit iranian.

Është gjithashtu dështimi i Khameneit, Rouhani dhe Raisi, të cilët donin t’i kthenin operacionet terroriste në të drejtën e tyre absolute duke manipuluar imunitetin diplomatik. Gjyqësori belg, megjithatë, i tha jo një paturpësie të tillë të pabesueshme.

Tani është koha që qeveritë perëndimore dhe bota t’i thonë jo regjimit në tërësi. Dhe ata duhet të njohin të drejtën e popullit iranian për liri dhe të rrëzojnë regjimin klerikal.

Ndjekja dhe ndëshkimi i operativëve janë të nevojshëm por jo të mjaftueshëm. Organizatorët dhe fajtorët kryesorë, domethënë Ali Khamenei, presidenti i tij, ministrat në detyrë të inteligjencës dhe punëve të jashtme dhe udhëheqës të tjerë të fashizmit në pushtet të ulur në Këshillin e Lartë të Sigurimit, duhet të përballen me drejtësinë pa asnjë përjashtim. Përndryshe, ata do të bëhen të guximshëm.

Gjatë katër dekadave të fundit, ata kanë kryer krime të panumërta terroriste. Ata masakruan 1,500 të rinj gjatë kryengritjes së nëntorit 2019, kryen ekzekutimet politike të 120,000, përfshirë masakrën e 30,000 të burgosurve politikë dhe plaçkitën pasurinë dhe pronat e popullit iranian. Sot, si zakonisht, ata po përpiqen të marrin pengje dhe të bëjnë marrëveshje, por ata duhet të marrin një përgjigje vendimtare: ata duhet t’i referohen Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Gjykatës Ndërkombëtare dhe gjykatës së popullit iranian në një Iran të lirë.

 

Lexo më shumë:

 

Ekskluzive: Gjykata belge e Apelit miraton dënimet për autorët e komplotit me bombë të vitit 2018 në tubimin e rezistencës iraniane në Paris

 

Exit mobile version